Tiny Core telepítése illetve futtatása
Tiny Core futtatása CD-ről
Kiírjuk egy CD-re és onnan is kipróbálhatjuk, használhatjuk, bár ma már népszerűbb ha pendrivére készítjük el az op rendszert, bár ez kicsit komplikáltabb. Mivel az egész 12 MB CD-ről is gyorsan fog indulni. Ha változásokat eszközlünk, akkor leállításkor felajánlja a változások elmentését, amelyet természetesen a merevlemezre ment el, de nem nyúl bele az ott már meglévő particiókba, vagy OP rendszerne (ha jól tudom...)
Lényeges hogy vezetékes Net kapcsolat szükségeltetik, mivel a 12 MB (természetesen) nem tartalmazhatja csak a legszükségesebb minimális programokat, illetve egy asztalt. Minden egyébhez amire szükségünk lehet (pld Firefox) letöltésből jutunk hozzá.
A Tiny Core telepitese egyedüliként a merevlemezre:
Nos errol van egy nagyon jo leiras angolul (én ez alapján 5 perc alatt felraktam):
http://distro.ibiblio.org/tinycorelinux/install.html
Ha nem megy nagyon az angol szaknyelv, akkor telepitsuk a Google traslat.-jat (en is ezt tettem), az alabbiak szerint:
Firefox / Tools / Add-ons
Keresobe irjuk be Translat..., majd a talalatok kozul valasszuk ki a Google taraslat.-jat ( egy nagy piros T betu a jele) es install! Majd ujrainditva a Firefoxot a piros T betu megjelenik a jobboldalan legszelen a menureszen. Mostmar csak ra kell kattintanunk, ha az oldalt magyarul akarjuk latni. Persze eloszor lehet, hogy nem erti, miert akarjuk angolrol-angolra forditani a dolgot, de csak allitsuk at magyarra es kesz.
Mostmar magyarul (is) olvashatjuk a fenti angol oldalt es ez alapjan mi is 5 perc alatt felrakhatjuk a merevlemezre a cuccot! Ha nekem sikerult, masnak csak konnyebb lehet.
A Firefox (ill. egyéb programok telepítését) lsd. a bal oldali menüben itt ("Programok telepítése")
Tiny Core Telepítése a Windows mellé:
Nos ilyet már régen csináltam, mert ugye a nagyobb disztróknál ezzel nem kell külön foglalkozni, hiszen a telepítéskor felajálja, hogy a Win (vagy más) mellé kerüljön-e, vagy se, stb.stb. Talán a Tiny Core-nál is meg lehet a telepítsékor a saját telepítőjével is oldani (nem tudom) de én inkább azt írom, ahogy már régebbem ezt egyszer megoldottam:
Szóval elindítjuk a Win-t, letöltjük valahova a Tiny Core-t *.iso-ban, vagy ha már meg van CD-n az se baj. Utána töltsük le a Unetbootin nevezetű kis programot valahonnan (Google...) majd ennek segítségével (leírás: szintén Google) fel tudjuk rakni a a Win mellé úgy, hogy a PC indításakor egy menüből kell kiválasztanunk, hogy melyik OP-rendszert akarjuk indítani.
Itt van egy jó kis leírás, bár itt az USB-ra való telepítést írják le, de a program menüjében (ha jól emlékszem) nem csak USB-t lehet kiválasztani hanem a merevlemezt (C meghajtót) is: http://hplinuxblog.blogspot.com/2008/12/unetbootin.html
Tiny Core futtatása pendrive-ról:
Az előzőek alapján kell. Először formatáljuk meg a pendrive-ot. (Gyors format elég) Töltsük le (egy már működő rendszerre természetesen) a UNetbootin nevű programot. (Linux és Win. verziója is van!) Elindítjuk és a felső menübően keressük ki a Tiny Coret, vagy ha már letöltöttük valahova, akkor az alsó menüt válasszuk és keressük ki melyik könyvtárban van. (*.iso kell neki) Legalól válasszukki az USB lehetőséget (alapból az van) és OK! Majd reboot!
Indításkor három választás van: 1. Default (alapértelmezett) 2. Tiny Core 3. TC
A Defaultnál nekem nem mentette el sem a beállításokat, sem a telepített programokat, amely ugye pendrivénél mehetett volna, ezért én ezt hanyagoltam. 2.Tiny Core-nál viszont megmaradtak mind a beállítások, mind a letöltött programok. 3.TC-be nem jártam :-)))
Tiny Core telepítésre magában illetev Win mellé:
Itt egy jó ki magyar leírás:
http://dirtywindows.hu/discussion/topic/tinycore-linux/
------------------------------------
Sok szerencsét!